Lahtiolekuajad
Kolmapäev - Pühapäev / Wednesday - Sunday
11 - 18
Viinistu Kunstimuuseum avas uksed 2002. aastal. Muuseumi peahoone on ümber ehitatud endise kalurikolhoosi kalatöötlemistehase külmhoonest, kuhu toodi Atlandilt ja Läänemerest püütud kala, mis kohapeal külmutati. Täna on muuseumi saalides enam kui kuuesajast taiesest koosnev ekspositsioon Jaan Manitski rikkalikust kunstikogust, mis hõlmab Eesti kunstnike loomingut 19. sajandist kaasajani. Muuseumis korraldatakse ka kontserte ja vastuvõtte. Muuseum on ainus omataoline Eestis. Aastatega on Viinistu Kunstimuuseumi külastanud tuhanded inimesed nii Eestist kui kaugemalt.
Viinistu Kunstimuuseumis saab nautida sadade eesti kunstnike loomingut läbi aegade. Ülevaatliku kunstikogu omanikuks on Jaan Manitski. Tünngaleriides pakuvad silmailu ja tekitavad emotsioone iga kuu vahetuvad näitused.
TIINA TAMMETALU
ARMASTUSEGA EESTIST.
Identiteedimärke
From Estonia With Love. Signs of Identity
Viinistu Kunstimuuseumi Tünnigaleriis
02. juuli - 30. juuli 2018
Viinistu Muuseumi Tünnigalerii esitab alates tänasest värsket ja rõõmsat kraami maalikunstnik Tiina Tammetalult. Kunstnik on Eesti Kunstnike Liidu toel taas suurte maaliformaatide juurdes, jätkates siin oma monumentaalset, head vaibi ja rohket värvirõõmu pakkuvat Eesti Laulupeo teemalist maaliseeriat.
Esitusele tulevad Tammetalu õlimaalid seeriast „Eesti. Laulupidu“ ja grupp monumentaalseid akrüülkrokiisid. Ekspositsioon on lavastatud Viinistu Muuseumi Tünnigaleriisse ruumi erilist ja kordumatut atmosfääri ja arhitektuuri arvestades. Tammetalu on oma suured laulupeomaalid – mis on mõeldud mõjuma kui eesti rahvakunstivaibad - selleks näituseks spetsiaaselt duubeldanud, et tuua ruumi võimsalt mõjuv sümmeetria, mis võimendab korduste etnilist rütmi ja loob mõjusa templimiljöö.Täpselt väljatimmitud misanstseen toob meie ette nö altarigrupina jõulise krokiigrupi „Mina, Suur-Eesti naisšovinist“, mida kunstnik lahkelt tutvustab kui omaenda autoportreed ja poliitilist manifesti. Kui Eesti Laulupeost ja selle värvidest rääkides on Tammetalu tõepoolest tõsine, et mitte öelda – harras -, siis ennast kui naisšovinisti tutvustades jääb väike võimalus erinevaiks tõlgendusteks.
Kindlasti aga on Tammetalul tõsi taga Suur-Eesti mõistega, millest omal ajal olla mõelnud Jaan Tõnisson, ja millest sisuliselt, Tammetalu arvates, räägib oma teostes näiteks ka Valdur Mikita. Mõistet on uuesti lansseerinud keeleteadlane Martin Ehala.
Nii või teisiti, võime kindlad olla, et eestlase püha rõõmupeo värve ja märke jäädvustades saab siin Tammetalu poolt maalikunsti keelde tõlgitud nii mõndagi pahklikku ja ürgset, mis kaasaja klantsivast koorest ikka jälle läbi tungib.
Päris kindlasti on meie ees aga ka üks versioon kaasaegse eesti naise minapildist. Üks definitsioonidest tänase moodsa Eesti naise enesetunnetamisele vana hea professionaalse maalikunsti keele ja vahenditega.
Kunstnikust:
Tiina Tammetalu on Eesti maalikunstnik, Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Maalikunstnike Liidu liige. Elab ja töötab Tallinnas. Kunstniku stuudio asub Kunstihoones Vabaduse väljakul. Tammetalu on saanud klassikalise 6-aastase õppega kõrgema maalihariduse ERKI-st ja täiendanud end hiljem kaasaegse kunsti vallas Eesti Kunstiakadeemia Interdistsiplinaarse kunsti MA-õppes. Loometöö kõrval andnud koosseisuvälise õppejõuna EKA-s maalikompositsioonitunde rohkem kui 15 aasta jooksul. Loojana liigub Tammetalu vabalt eri ainevaldade, meediumite ja väljendusvahendite vahel.
Pressiteksti koostas:
Toomas Zupping,
projekti korraldustoimkond
Info ja broneerimine
+372 5565 1323
muuseum@viinistu.ee
Kolmapäev - Pühapäev / Wednesday - Sunday
11 - 18
Viinistu küla, Kuusalu vald, Harjumaa 74701
reg nr 12457696